Actualizat: Miercuri, 20 Octombrie 2021
Curtea de Conturi a Republicii Moldova
RO RU EN

LUPU MARIAN

Președinte
  • 427

Data nașterii: 20 iunie 1966

Locul nașterii: mun. Bălți

Naționalitatea: moldovean

Starea civilă: căsătorit, doi copii

 

Experiență

  • 7 februarie 2019 – numit în funcția de Președinte al Curții de Conturi, prin Hotărârea Parlamentului nr. 5 din 07.02.2019
  • 2014-2019 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XX-a
  • 2013-2014 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XIX-a
  • 2010-2012 – Președinte interimar al Republicii Moldova
  • 2010-2013 – Președinte al Parlamentului Republicii Moldova de legislatura a XIX-a
  • 2009-2010 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVIII-a
  • 2005-2009 – Președinte al Parlamentului Republicii Moldova de legislatura a XVI-a
  • 2003-2005 – Ministru al Economiei al Republicii Moldova
  • 2001-2003 – Viceministru al Economiei al Republicii Moldova
  • 1992-2000 – director executiv al Programului UE TACIS-Moldova
  • 1991-2001 – specialist principal, șef de secție, șef de direcție, director de Departament, Ministerul Economiei

 

Titluri și distincții

  • Doctor în Economie, conferențiar universitar (1991)
  • Cavaler al ”Ordinului Republicii” (2014)

 

Abilități lingvistice

  • MOLDOVENEASCA (ROMÂNĂ)
  • FRANCEZA
  • ENGLEZA
  • RUSA

 

Studii

  • 987-1991 – Academia Economică ” G. V. Plehanov” din Moscova, Universitatea de Stat din Moldova, cursuri postuniversitare de aspirantură, doctor în economie
  • 1983-1987 – Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Economie și Comerț

 

Calificări profesionale

  • 1996 – cursuri de comerț internațional la Institutul Organizației Mondiale a Comerțului din Geneva
  • 1994 – cursuri de specializare în macroeconomie la Institutul Fondului Monetar din Washington

 

Activitate politică

  • Decembrie 2016-februarie 2019 – Vicepreședinte al Partidului Democrat din Moldova
  • Iunie 2015-decembrie 2018 – membru-asociat al Prezidiului și al Consiliului Partidului Socialiștilor Europeni (PES)
  • August 2012-ianuarie 2017 – Vicepreședinte al Internaționalei Socialiste
  • Iulie 2009-decembrie 2016 – Președinte al Partidului Democrat din Moldova
reset WAY cursor WAY contrast WAY Marire Font WAY Alb negru WAY Linkuri WAY